Czym są mikropale gruntowe i jaka jest ich cena? Mikropale cennik

Chcesz postawić dom nad samym brzegiem jeziora, lub u zbocza gór? Wiele osób w takiej sytuacji wycofuje się ze swoich marzeń słysząc, że “fundamenty nie wytrzymają”, albo dom z czasem zacznie się osuwać i właściciel tego budynku będzie zmuszony do wyprowadzki i zburzenia swojego wymarzonego miejsca na świecie. Jednak jest dosyć mała wiedza osób niezwiązanych z branżą budowlaną na temat takiego rozwiązania, jak mikropale gruntowe. Czym są i ile kosztuje ich wykonanie?

Mikropale gruntowe są alternatywną opcją dla tradycyjnie wylewanych fundamentów. Stosuje się je głównie w miejscach, gdzie budowa domu na znanym wszystkim fundamencie nie byłby możliwa, na przykład na grząskich gruntach, terenach podmokłych, lub pochyłym terenie. Kiedy projektant uzna po badaniach geotechnicznych gruntu, że powinny być użyte takie mikropale, do projektu domu dołączamy stosowną informację. Na jaki wydatek powinna być przygotowana osoba myśląca o postawieniu domu na mikropalach gruntowych?

Zazwyczaj cennik takiej budowy oparty jest na wielkości domu, jaki chcemy postawić i na możliwościach gruntu ocenianego w badaniu gruntowym. Ceny oscylują w granicach od kilku do kilkunasty tysięcy złotych, warto jest umówić się z fachowcami na wstępną wycenę przed podjęciem decyzji.