Praca lub studia w Wielkiej Brytanii

By mieć możliwość wyruszenia do Wielkiej Brytanii by tam ułożyć sobie życie, jest konieczne zdawanie testu, potwierdzającego znajomość języka angielskiego. Nie jest to jednak ten sam egzamin, który zdajemy gdy chcemy dostać się do innych angielskojęzycznych krajów. Tutaj na samym początku należy złożyć wniosek o wizę i zastanowić się, który z testów potrzebujemy do naszego oficjalnego pobytu w Anglii.
Mamy do wyboru egzamin IELTS lub IELTS for UKVI (warto sprawdzić https://www.lang.com.pl/test-ielts/ielts-test.html). Obydwa egzaminy posiadają taką samą treść, formułę, stopień trudności, a nawet tak samo są oceniane. Jedyna różnica to adnotacja przy egzaminie IELTS for UKVI, że test zdawano w specjalnym miejscu, bo centrum egzaminacyjnym przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Przed wyborem odpowiedniej formy egzaminu należy dokładniej dowiedzieć się, który z tych testów potrzebujesz, ponieważ każda uczelnia czy firma żąda innej formuły.
Co ważne, egzamin IELTS for UKVI jest dostępny wyłącznie w Warszawie, a jego cena znacznie różni się od zwykłego IELTS, ponieważ ten kosztuje 790 zł, a opłata tego egzaminu wynosi 980 zł.
Istnieje także wersja egzaminu, który jest potrzebny do starania się o wizę w Wielkiej Brytanii – to IELTS Life Skills. Sprawdza on takie umiejętności jak słuchanie i mówienie na poziomie A1, A2 lub B2. Poziomy te zgodne są z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, czyli z najpopularniejszą skalą używaną na całym świecie. W zależności od zapotrzebowania, można zapisać się na dwa poziomy IELTS Life Skills A1 lub IELTS Life Skills B1 by odpowiednio ubiegać się o wizę lub pobyt na czas nieokreślony lub nawet obywatelstwo. Cena jest taka sama, bo 735zł, a test można wykonać tylko i wyłącznie w Warszawie.

Jak widać, jest więc możliwość, by mimo niższego poziomu dotyczącego zarówno słuchania jak i mówienia mieć możliwość legalnej emigracji w celu: poprawy zdobycia międzynarodowego doświadczenia, zdobycia wyższego wykształcenia czy nawet poprawy umiejętności językowej. Wystarczy tylko i wyłącznie wybrać odpowiedni test z listy wszystkich dostępnych i się do niego przygotować.