Koszty związane z montażem pompy ciepła – odwierty pod pompy ciepła. Odwierty geotermalne

Innowacją w ogrzewaniu budynków w ostatnim czasie okazały się pompy ciepła. Koszt ogrzania domu jednorodzinnego takim sposobem jest niższy niż standardowymi technikami, ale ile kosztuje montaż pomp ciepła, cała instalacja, odwierty do pompy ciepła, czy cała taka inwestycja po prostu nas się opłaca?

Najlepiej decyzję o ogrzewaniu domu poprzez pompę ciepła podjąć już na samym początku, jeszcze przed zaczęciem budowy, bo taka decyzja wiąże się na przykład z odpowiednim przygotowaniem instalacji grzewczej w naszym budynku. Cena instalacji, uwzględniając odwierty pod pompy ciepła jest dużo wyższa, niż tradycyjne formy takie jak piec węglowy, czy na ekogroszek. W całości montaż pomp ciepła do domu jednorodzinnego o powierzchni 1500m2 wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena waha się w zależności od stopnia ocieplenia domu, tego, czy są konieczne do wykonania odwierty geotermalne, czy też możliwości zastosowania kolektora. Oszacowanie dokładnych kosztów montażu takiej instalacji jest możliwe dopiero po ustaleniu wielu czynników, rozbieżność cenowa może wynosić od 7 tysięcy aż do 70 tysięcy złotych.

Czy warto więc decydować się na tak dużą inwestycję? Według informacji podawanych przez producentów koszt ogrzewania pompą ciepła przeciętnego, dobrze przygotowanego pod taki montaż domu jednorodzinnego to zaledwie 2-3 tysiące złotych ROCZNIE, biorąc pod uwagę koszt ogrzewania takiego domu na przykład gazem 5-6tysięcy rocznie cała inwestycja zwróci nam się przez 15 lat, a oszczędzać na opale będziemy mogli kolejne 15.