Płyta OSB – jakie są grubości płyt?

Płyta OSB to klasyczny materiał drewnopochodny o szerokim zastosowaniu w codziennych pracach budowlanych, remontowych, wykończeniowych oraz w przemyśle meblarskim. Ze względu na specyfikę oraz sposób ich wykorzystania, na rynku znajdziemy płyty o różnej grubości. Sposób klejenia wiórów oraz parametry techniczne takie jak stosunek długości do szerokości oraz przede wszystkim grubość płyt, wpływają na ich wytrzymałość. Wiele osób zastanawia się jakiej grubości są standardowe płyty OSB, dlatego chcielibyśmy trochę więcej o tym napisać.

Płyty OSB standardowo dostępne są w ośmiu różnych grubościach. Są to płyty o następujących parametrach: 6 mm, 8 mm, 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22mm oraz 25 mm. Grubość płyty, która kupimy będzie zależała od tego, jakie zastosowanie dla tego materiału przewidujemy. Sporadycznie na rynku możemy spotkać również płyty o większych wymiarach, nawet do 30 mm grubości, jednak są to niestandardowe produkty. Ze względu na swoje właściwości, płyty OSB dzielimy na cztery rodzaje, które posiadają numery od 1 do 4, a im wyższy numer, tym lepsza jakościowo oraz wytrzymałościowo płyta.

Jakie zastosowanie mają płyty OSB?

Dokładne zastosowanie określonych płyt OSB powinno być zawsze zweryfikowane z ich producentem, dzięki czemu ograniczymy w ten sposób kosztowne błędy oraz zwiększymy swoje bezpieczeństwo. W szerszej perspektywie płyty te mają naprawdę bardzo wiele różnych zastosowań. Możemy z nich między innymi tworzyć obudowy poszyć więźby dachowej, zabudowywać ściany w konstrukcji szkieletowej, tworzyć skosy na poddaszach lub obudowywać ściany działowe. Inne zastosowanie to między innymi tworzenie głównej podłogi na legarach lub budowa szalunków.

Płyty najwyższej jakości możemy z powodzeniem wykorzystywać wewnątrz oraz na zewnątrz budynków co jest ich dodatkowym atutem. To, w połączeniu z niską ceną tych materiałów, sprawia, że są wykorzystywane na szeroką skalę. W przemyśle meblarskim płyty przydają się do produkcji mebli, na przykład regałów do magazynów, piwnic lub garaży. To również bardzo wdzięczny materiał aranżacyjnie, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystywać do go domowego majsterkowania lub uczenia dzieci poprzez zabawę.